Dla Mieszkańców

NA SKRÓTY

EkoPracownia

Dzień Dziecka to dzień radości i uśmiechu. Można również w tym dniu zarazić dzieci troską o naszą planetę. Szkoła Podstawowa im. Noblistów Polskich w Debrznie, przy dużym wsparciu CKSiT w Debrznie brała aktywny udział w obchodach Dnia Dziecka, zorganizowanych dla wszystkich dzieci naszej gminy.

Uczestnicy tego wydarzenia podziwiali prace uczniów szkoły w Debrznie, które wykonali w ramach akcji „Drugie życie odpadów”. Wystawka ta cieszyła się dużym zainteresowaniem najmłodszych i zachęcała do podejmowania podobnych wyzwań we własnym domu.

Można było również zapoznać się z pracami plastycznymi laureatów Gminnego Konkursu Plastycznego pt.: „Ziemia naszym domem”. Pełne kolorów prace zostały nagrodzone dyplomami i nagrodami ufundowanymi przez Burmistrza Debrzna.

Członkowie koła biologicznego rozdawali wśród dorosłych i dzieci ulotki wykonane przez uczniów, propagujące segregację odpadów, dbałość o czystość mórz i oceanów oraz zachęcające do zakładanie kwietnych łąk dla owadów.

Uczestnicy festynu mogli również dowiedzieć się ciekawych informacji o lesie od przedstawicieli Lasów Państwowych Nadleśnictwa Lipka, sprawdzić  swoją wiedzę o segregacji śmieci u pracowników Zakładu Zagospodarowania Odpadów z Nowego Dworu, a także tego, czym jest biogazownia. Takie informacje przekazywały pracownice firmy Goodvalley z Przechlewa.

Zarówno dzieci, jak ich rodzice bawili się świetnie, łącząc przyjemne z pożytecznym.

Działania odbywały się w ramach zadania: „Utworzenie ekoPracowni – zielone serce Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Debrznie” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej część 1) Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej na lata 2022-2025 (edycja 2023).

 

Dofinansowano ze środków Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Dzień Ziemi– promujemy postawy proekologiczne w społeczeństwie

Niesprzyjające warunki pogodowe nie odstraszyły uczniów klas 0-III Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Debrznie, którzy wzięli aktywny udział w happeningu ulicznym promującym Dzień Ziemi.

Z akcesoriami własnej roboty i własnego pomysłu, uczniowie ukazywali mieszkańcom, jak bardzo zależy im na  tym, aby nasza planeta była w jak najlepszym stanie. Najlepiej atmosferę tego wydarzenie przedstawiają poniższe zdjęcia.

Zajęcia odbywały się w ramach zadania: „Utworzenie ekoPracowni – zielone serce Szkoły Podstawowej w Debrznie” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej część 1) Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej na lata 2022-2025 (edycja 2023).

Dofinansowano ze środków Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

 

Forum Ekologiczne – „Planeta kontra tworzywa sztuczne”

W związku z obchodami Dnia Ziemi 2024, w Szkole Podstawowej im. Polskich Noblistów w Debrznie odbyło się gminne Forum Ekologiczne, w którym udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej w Starym Gronowie, Myśligoszczy, Uniechowie i Debrznie oraz wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Debrznie.

Celem spotkania było promowanie postaw proekologicznych i uświadomienie, jak wielki wpływ na kondycję i przyszłość Ziemi ma każdy z nas.

Tegoroczne hasło obchodów Dnia Ziemi brzmiało:  „Planeta kontra tworzywa sztuczne”, jest ściśle związane z ideą ograniczania produkcji odpadów, jak również wykorzystania ich jako tworzywo do uzyskiwania nowych rzeczy.

Na początku uczniowie zapoznali się z prezentacją multimedialną na temat ograniczania ilości odpadów. Wysłuchali również kilku ciekawostek o tworzywach sztuczny, a następnie musieli się zmierzyć z wieloma zadaniami. Kilkuosobowe zespoły, wraz z opiekunami, rozwiązywały szyfry, odczytywały wykreślanki, odpowiadały na pytania, tworzyły wspólną pracę plastyczną dotyczącą wpływu zanieczyszczeń na zasoby planety. Były też zadania na czas, jak również burza mózgów na temat drugiego życia odpadów. Kulminacyjnym punktem forum było stworzenie Kodeksu Młodego Ekologa.

Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem, podczas którego w rozmowach nadal dominowały zagadnienia poruszane na spotkaniu.

Zajęcia odbyły się w ramach zadania: „Utworzenie ekoPracowni – zielone serce Szkoły Podstawowej w Debrznie” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej część 1) Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej na lata 2022-2025 (edycja 2023).

Dofinansowano ze środków Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

 

 

 

„Drugie życie odpadów”

Pod takim hasłem realizowany był cykl warsztatów poświęconych zagadnieniu recyklingu jako metody ochrony środowiska naturalnego poprzez ograniczenie zużycia surowców pierwotnych oraz zmniejszenie ilości odpadów. Uczestnikami warsztatów byli uczniowie klas IV – VIII naszej Szkoły Podstawowej w Debrznie.

Celem zajęć było pokazanie, w jaki sposób można wykorzystać rzeczy przeznaczane do wyrzucenia, nadając im nowe znaczenie. I tak z rolek po papierze toaletowym powstawały przyborniki do długopisów i kredek, ze starych spodni  – oryginalne torebki i piórniki, z wytłoczek na jajka – ozdoby świąteczne i wiele innych estetycznych i przydatnych przedmiotów. W pracę dzieci zaangażowali się także rodzice.

Spotkania te były okazją do zwrócenia uwagi na konieczność ograniczania odpadów poprzez redukcję ich produkowania. Sami zobaczcie, jakie „cuda” powstały w ramach organizowanych warsztatów.

Zajęcia odbywały się w ramach zadania: „Utworzenie ekoPracowni – zielone serce Szkoły Podstawowej w Debrznie” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej część 1) Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej na lata 2022-2025 (edycja 2023).

Propagujemy segregację odpadów!

 

Recykling odpadów ogranicza emisję szkodliwych gazów, wymaga mniejszego zużycia wody i energii, niż tworzenie nowych produktów. To tylko niektóre z korzyści wynikających z właściwej segregacji śmieci. Przeprowadzanie prawidłowego recyklingu to bardzo ważny krok w stronę większej dbałości o planetę.

Utrwalenie postaw proekologicznych,a także zwrócenie uwagi na konieczność segregacji i recyklingu odpadów, ochrony mórz i oceanów oraz strategii zrównoważonego rozwoju były tematem przewodnim spotkania pn.: „Profesor wnuczek” adresowanego do seniorów z Gminy Debrzno.

Uroczystość przygotowana została przez uczniów Szkolnego Koła Biologicznego „Miłośnicy przyrody” przy współpracy z teatrem dorosłych – ATD w ramach obchodów święta Dnia Babci i Dziadka.

Uczniowie zaprezentowali m.in. powiązania między kolorem koszy a ich zawartością, przypomnieli o możliwości powtórnego wykorzystania odpadów, a także o korzyściach płynących z racjonalnych zakupów. Prezentowane treści dydaktyczne wzbogacone zostały recytowanymi utworami literackimi.

Uczestnicy spotkania, które zorganizowane zostało 19.01.2024 roku w sali Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Debrznie otrzymali także przygotowane przez uczniów ulotki poświęcone tematyce segregacji odpadów.

Spotkanie odbyło się w ramach zadania: „Utworzenie ekoPracowni – zielone serce Szkoły Podstawowej w Debrznie” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej część 1) Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej na lata 2022-2025 (edycja 2023).

 

Ekopracownia tętni życiem!

Grudzień to magiczny czas oczekiwania na Święta, wypełniony intensywnymi przygotowaniami. Nie inaczej było w Szkole Podstawowej w Debrznie. Tematem przewodnim organizowanych zajęć były eko-ozdoby choinkowe i bożonarodzeniowe w wykonaniu uczniów. Materiałami używanymi do ich tworzenia były materiały wtórne i biodegradalne.

Akcją zostały objęte oddziały przedszkolne oraz klasy I-VI. Uczniowie wykonywali prace w ramach lekcji plastyki i lekcji wychowawczych.

Dodatkowo w dwóch klasach IV i klasie VII przeprowadzono warsztaty, na których uczniowie w pierwszej kolejności zagrali w grę interaktywną „Ekoeksperymantarium”. Posługując się zakupioną w ramach wyposażenia ekopracowni tablicą multimedialną, uczniowie wybierali ekologiczne ozdoby choinkowe i umieszczali je na wirtualnej choince. Następnie z materiałów typu papier, masa solna, orzechy, wysuszone plastry pomarańczy wykonywali ozdoby na choinkę, którymi przybrali żywe drzewko stojące w klasie.

Dodatkowo dla uczniów z klas IV-VIII ogłoszony został konkurs na najładniejszą ozdobę, którą mogli wykonać wspólnie z rodzicami. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

I miejsce – Marcel Szydłowski klasa IVc, – bałwan z drewna,

II miejsce – Maja  Syska klasa Va – bałwan z plastikowych kubków,

III miejsce – Lena Ignaczuk klasa Vb – stroik bożonarodzeniowy.

GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM!

Zajęcia odbywały się w ramach zadania: „Utworzenie ekoPracowni – zielone serce Szkoły Podstawowej w Debrznie” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej część 1) Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej na lata 2022-2025 (edycja 2023).

 

 

Uroczyste otwarcie ekoPracowni w  Szkole Podstawowej w Debrznie

W dniu 11 października 2023 roku w Szkole Podstawowej w Debrznie miało miejsce uroczyste otwarcie ekoPracowni. Dzięki funduszom – blisko 50 000 zł – pozyskanym w konkursie Ekopracownia – zielone serce szkoły, zorganizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej na lata 2022-2025 została utworzona innowacyjna pracownia przyrodnicza.

W ramach projektu została wyremontowana sala pod pracownię przyrodniczą oraz zakupiono wyposażenie: meble, nowoczesny sprzęt (monitor interaktywny) i pomoce dydaktyczne, np., model skóry, model DNA, model serca, przekrój wątroby, szkolny escape room, solarny konik polny, model kwiatu, model stawu kolanowego.  Pracownia wyposażona została także w obrazy będące odzwierciedleniem przyrodniczych zasobów gminy Debrzno, wykonane przez Pana Łukasza Gwiździel.

Podczas uroczystości zaproszeni goście wcielili się w rolę uczniów, uczestniczących w lekcji o ekologii. Uroczystość zaszczycił swoją obecnością Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku Pan Szymon Gajda.

Powstała ekoPracownia posłuży do realizacji dalszych działań zaplanowanych w projekcie. O czym poinformujemy niebawem.

Poniżej fotorelacja z wydarzenia.

DOFINANOSOWANE ZE ŚRODKÓW WOJEÓDZKIEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPDARKI WODNEJ W GDAŃSKU ORAZ NARODOWEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ

W związku z pozyskanym przez Gminę Debrzno dofinansowaniem ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (www.wfos.gdansk.pl) i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w Szkole Podstawowej w Debrznie powstanie innowacyjna pracownia przyrodnicza.

Przedsięwzięcie pn.: „Utworzenie ekoPracowni – zielone serce Szkoły Podstawowej w Debrznie zakłada:

  • remont sali lekcyjnej przeznaczonej na ekoPracownię, w tym malowanie ścian, wymianę stolarki drzwiowej i elementów oświetlenia;
  • aranżację pomieszczenia na cele pracowni przyrodniczej, w tym zakup niezbędnego wyposażenia w postaci mebli, sprzętu interaktywnego i pomocy dydaktycznych – wszystko w sposób umożliwiający korzystanie osobom z niepełnosprawnościami;
  • zajęcia o charakterze edukacyjnym skierowane do uczennic i uczniów klas I-VIII Szkoły Podstawowej w Debrznie oraz szkół gminnych (Myśligoszcz, Uniechów, Stare Gronowo), a także do seniorów i społeczności lokalnej, w tym: szkolenie dla członków Rady Pedagogicznej, innowacja pedagogiczna z zakresu ekologii i ochrony środowiska – „Przyszłość to MY”, Gminny Konkurs Plastyczny dla klas I-III, Gminny Dzień Dziecka „Ekofestiwal”, warsztaty „Eko-ozdoba choinkowa, Gminne Forum Ekologiczne „Drugie życie odpadów”, „Profesor wnuczek” – zajęcia z udziałem seniorów, happening uliczny z okazji pierwszego Dnia Wiosny.

Niniejsze zadanie realizowane jest w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej część 1) Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej na lata 2022-2025(edycja 2023).

Kwota dofinansowania: 49 980,61 zł

Wartość zadania: 55 534,01 zł

Okres realizacji: 01.07.2023 – 30.09.2024

Efekt ekologiczny przedsięwzięcia: utworzenie innowacyjnej pracownia przyrodniczej w Szkole Podstawowej w Debrznie, której funkcjonowanie przyniesie wymierne korzyści dla ochrony środowiska, takie jak:

  • podniesienie poziomu świadomości ekologicznej,
  • upowszechnianie wiedzy,
  • aktywizacja społeczna,
  • budowanie społeczeństwa obywatelskiego i kształtowanie postaw proekologicznych wśród odbiorców projektu,
  • promowanie innowacyjnych metod kształtowania świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży,
  • promowanie idei zrównoważonego rozwoju,
  • promowanie aktywnych metod edukacji w zakresie ochrony środowiska.

Zapraszamy do śledzenia wydarzeń realizowanych w ramach zadania: „Utworzenie ekoPracowni – zielone serce Szkoły Podstawowej w Debrznie”.

 Już niebawem oficjalne otwarcie pracowni przyrodniczej.

Skip to content