Aktualności

Stan prawny regulujący pobieranie komórek, tkanek i narządów od zmarłych osób w celu ich przeszczepienia

Zgodnie z prośbą otrzymaną od Starostwa Powiatowego w Człuchowie przedstawiamy informacje na temat obecnego stanu prawnego w Polsce, regulującego pobieranie komórek, tkanek i narządów od zmarłych osób w celu ich przeszczepienia.

Przepisy ustawy z dnia 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (Dz.U. z 2023r. poz. 1185) określają zasady:
1) pobierania, przechowywania, przeszczepiania i zastosowania u ludzi komórek, w tym komórek krwiotwórczych szpiku, krwi obwodowej oraz krwi pępowinowej, tkanek i narządów pochodzących od żywego dawcy lub ze zwłok;
2) testowania, przetwarzania, przechowywania i dystrybucji komórek i tkanek ludzkich;
3) donacji, pobierania, gromadzenia, testowania i dopuszczania do obiegu tkanek i komórek przeznaczonych do wytwarzania produktów leczniczych terapii zaawansowanej w rozumieniu rozporządzenia (WE) nr 1394/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 listopada 2007 r. w sprawie produktów leczniczych terapii zaawansowanej i zmieniającego dyrektywę 2001/83/WE oraz rozporządzenie (WE) nr 726/2004 (Dz. Urz. UE L 324 z 10.12.2007, str. 121, z późn. zm.).
Zgodnie z art. 5 tej ustawy:
1. Pobrania komórek, tkanek lub narządów ze zwłok ludzkich w celu ich przeszczepienia lub pobrania komórek lub tkanek w celu ich zastosowania u ludzi można dokonać, jeżeli osoba zmarła nie wyraziła za życia sprzeciwu.
2. W przypadku małoletniego lub innej osoby, która nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, sprzeciw może wyrazić za ich życia przedstawiciel ustawowy.
3. W przypadku małoletniego powyżej lat szesnastu sprzeciw może wyrazić również ten małoletni.
4. Przepisów ust. 1-3 nie stosuje się w przypadku pobierania komórek, tkanek i narządów w celu rozpoznania przyczyny zgonu i oceny w czasie sekcji zwłok postępowania leczniczego.

W art. 6 ustawy określono, iż:
1. Sprzeciw wyraża się w formie:
1) wpisu w centralnym rejestrze sprzeciwów na pobranie komórek, tkanek i narządów ze zwłok ludzkich;
2) oświadczenia pisemnego zaopatrzonego we własnoręczny podpis;
3) oświadczenia ustnego złożonego w obecności co najmniej dwóch świadków, pisemnie przez nich potwierdzonego.
2. Przepisy ust. 1 stosuje się również do sprzeciwu wyrażanego przez przedstawiciela ustawowego.
3. Sprzeciw jednego przedstawiciela ustawowego lub osoby, o której mowa w art. 5 ust. 3, jest skuteczny w stosunku do pozostałych.
4. Sprzeciw może być cofnięty w każdym czasie w formach, o których mowa w ust. 1.

Centralny rejestr sprzeciwów prowadzi Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji „Poltransplant”.

Więcej informacji: https://www.poltransplant.org.pl/

Zobacz więcej aktualności

Zbiórka odpadów wielkogabarytowych

Uprzejmie informujemy o zbiórce odpadów wielkogabarytowych, która będzie miała miejsce w Debrznie w dniu 22.07.2024. Jednocześnie przypominamy że do odpadów wielkogabarytowych zaliczamy: krzesła stoły, szafy, łóżka,

Opiekun dzieci i młodzieży

Ogłaszamy nabór na wolne stanowisko opiekuna dzieci i młodzieży (sprawowanie opieki nad dziećmi i młodzieżą przewożonymi autobusami w drodze do szkoły i powrotu do domu).

Stypendia pomostowe dla maturzystów!

Rozpoczęła się XXIII edycja programu stypendialnego, który współfinansowany jest przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Ziemi Człuchowskiej. Laureaci programu otrzymają stypendia na pierwszy rok studiów w  kwocie

Zielona Wyspa w Debrznie

Już 9 lipca rusza projekt  „Masz wpływ. Przyroda i człowiek”. Oznacza to, że uczestnicy wyjdą  na plac przed Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Debrznie

Kraina małego odkrywcy!

Żłobek Gminny w Debrznie rozpoczyna cykl bezpłatnych zajęć rozwojowych „Kraina małego odkrywcy” Zajęcia przeznaczone są dla najmłodszych dzieci z rodzicem lub opiekunem i odbywają się

Skip to content